Articles

Günlük dengeli beslenmede yaşamsal bir besinve katkı Maddesi olan fındığın, Sağlıkbakımından bir çok olumlu etkisi bulunur. HerGün sadece 25-30 gr fındık yemek, günlük E vitamini ihtiyacının yüzde 100'ünü karşılar.

Oleik Asit daha çok olmak üzere yağ, protein, karbonhidrat içeren fındık E vitamini başta olmak üzere çeşitli vitaminler, mineraller, diyabetik lifler, fitosterol (beta- sitosterol) içerir.

Antioksidant fenoliklerin özel bileşimleri sebebiyle, insan beslenmesi ve sağlığı açısından Fındık, kuruyemiş çeşitleri arasında önemli bir konuma sahip bulunmaktadır.

Besleyici ve duyumsal özellikleri fındığı, gıda ürünleri için benzersiz ve ideal bir malzeme haline getirmektedir. Yüzde 60.5 oranında yağ içerdiğinden fındık, iyi bir enerji kaynağı olma özelliği taşımaktadır. Bir çok araştırmacı, fındık tüketiminin insan beslenmesi üzerine olumlu etkileri olduğunu söylemektedir.

Bu etkiler, tekli ve çoklu doymamış yağ asidi (yüzde 82.8 oleik ve yüzde 8.9 linoleik) açısından zengin olan fındık lipitlerinin yağlı asit profili ile ilgili olabilir.

Yapılan araştırmalar gösteriyor ki, doymuş yağ oranının düşük ve tekli doymamış yağ oranının (MUFA) yüksek olduğu beslenme çeşitleri, kan lipiti düzeyinin koolünde etkili oluyor; benzer bir sonuç, koroner kalp rahatsızlığı (CHD) riskinde de olumlu bir etken olabiliyor.

Ayrıca, fındık yağı içeriğinde yüksek oranda bulunan tekli doymamış yağ oranı ile zenginleştirilmiş beslenme çeşitleri; CHD vakalarının azlığı, tansiyon düşüklüğü, toplam kolesterol dengesinde düşüklük, lipoprotein yoğunluğunun (LDL) azaltımı veya tersinin çoğaltımı ve kanigliserin değerinin düşmesi gibi benzer, olumlu etkiler oluşturur.

E vitamini açısından bitkisel yağlardan sonra fındık, en iyi ikinci kaynakdır. E vitamini, çözülebilir bir lipit fenolik antioksidandır.

Fenoliklerin antioksidan aktiviteleri, Hidrojen atomlarını bağımsız köklere dönüştürme özelliğinden kaynaklanıyor. Bu bileşimler bağımsız kökler oluşturabileceği için, diyabetik hastalarda, Kanser ve atherosclerosis önlemede potansiyelleri olduğuna inanılıyor.

E vitamininin antioksidan görevi ve koroner kalp rahatsızlığı ve kanserle olan ilişkisinden dolayı, fındık ve fındık ürünlerini de içeren doğal gıda maddelerine tüketici ve sanayi tarafından olan ilgi artıyor. Her gün sadece 25-30 gr fındık yemek, günlük E vitamini ihtiyacının yüzde 100'ünü karşılıyor.

Son zamanlarda yapılan araştırmalar gösteriyor ki, fındıkta bol miktarda bulunan beta-sitosterol maddesi, kolesterolü düşürmede ve kanser (kolon, prostat, göğüs) gibi pek çok hastalığı önleme konusunda önemli bir rol oynayabiliyor. Bu özellik, tümör büyümesini önleme ve apoptosis uyarımı içinde geçerlidir.

Fındık ayrıca, kalsiyum, magnezyum, fosfor ve potasyum başta olmak üzere iyi bir Mineralkaynağıdır.

Tansiyonu dengelemesinin yanı sıra Sodyum bakımından düşük; fakat mineraller bakımından oldukça cömert olan fındığın, kemik gelişimi ve sağlığı açısından da önemi büyüktür. Zira bu minerallerin sağlık açısından olumlu etkileri iyi biliniyor.

Tüm gerekli amino asitleri ve en gerekli mineralleri de içeren fındık, cystine ve methionine bakımından düşük olan baklagil kökenli gıdalar ile birlikte Protein kaynağı olarak kullanılabiliyor.

Daha önce de belirtildiği üzere fındık, doğal antioksidanlar bakımından iyi bir kaynaktır.

Sonuç olarak, fındık, günlük dengeli beslenmede hayati bir besin ve katkı maddesi, kalp sağlığı bakımından da en yararlı naceutical madde.

Unutmayın; günde bir avuç fındık yemek, sizi bir çok hastalıktan koruyabilir.

semsur-cigkofte

FABRİKA
Barbaros mahallaesi 9/1 sok no 4 
Tel:0212 550 38 02
Bağcılar  İstanbul
 

                 semsurcigkofte

info@semsurcigkofte.com.tr

 

 

Bizi Takip Edin

semsurcigkofte       semsurcigkofte